Liyakat ile İlgili Anlamlı ve Değerli Sözler

PAYLAŞ

Bu yazıda sizlere liyakat ile ilgili anlamlı ve değerli sözlerin bulunduğu bir arşiv hazırladım. Yer imlerine kaydedilecek bir arşiv olduğunu düşünüyorum. Şimdi bu sözleri tek tek okuyun ve sosyal medya sayfalarınızda paylaşın!


Liyakat ile İlgili Anlamlı ve Değerli Sözlerin Listesi

İş ehline verilmezse kıyamet yaklaşmış demektir. Hz. Muhammed (sav)

Kurbağayı koltuğa oturtsan, o yine çamura atlar. Arthur Miller

Bir kunduracının elinde kuyumcunun aleti, kuma ekilmiş dane gibidir. Mevlana

Kaptanı usta olmayan gemiye, her rüzgar kötüdür. George Herber

Yükselmenin en alçakcası, zayıfların sırtına basarak yükselmektir. La Rochefoucauld

Liyakat olmadan kazanılan, müstahak olmadan kaybedilir. W.Shakespeare

İş, ehli olmayan kişilere verilince kıyameti bekle, kıyametin kopması pek yakındır. Hz. Muhammed (sav)

Başkalarının hürriyetlerini tanımayanlar, hürriyete layık değildir. Abraham Lincoln

Mal cimrilerde, silah korkaklarda, karar verme yetkisi zayıflarda olursa işler bozulur. Hz. Ebubekir

Liyakatli kimselerin hükmettiği yerde, herkes seve seve itaat eder. Latin Özdeyişi

Belki de insan sevmeyi bilmediğinden değil, sevgisine layık biri olmadığından yalnızdır. Can Yücel

Ne mutlu o insana ki, kendi liyakatinden bahsetmeyecek kadar mağrurdur! Montesquieu

Eşeği mektep müdürü yapan, dershanelerin ahıra döndüğünden şikayet etmemelidir. Cenap Şehabettin

İnsanlardan beklediğim tek şey; verdiğim değere layık olmaları, fazlasını istemiyorum.

Hayatımıza giren herkes değerlidir ama herkes özel değildir. Saygı hepsine, sevgi layık olana verilir. Erich Fromm

At binenin, kılıç kuşananın: Her şey, onu gereği gibi kullanmasını bilene yakışır. Atasözü

Ölümü anında imparatorluk tacını kime bıraktığını soran generallerine, “layık olana” cevabını verdi ve öldü. Büyük İskender

İktidar, iktidara düşkün olmayan ve iktidardan gelecek yararlara ihtiyacı bulunmayanlara verilmelidir. Eflatun

DİKKAT ÇEKİCİ:  Türkiye'de Liyakat Sorunu Neden Oluşuyor?

Bir insan, hiçten kimseler arasında pekguzelsozler.com düdüğünü öttürmek istedi mi, o devir çökmeye yüz tutmuş demektir. Francis Bacon

Kunduracının önünde çiftçinin aleti, köpeğin önünde saman, eşeğin önünde kemik, bir şey ifade etmez. Mevlana

Yeryüzünde gün ışığına layık olmayan nice insanlar vardır; ama güneş her gün yeniden doğar. L. Annaeus Seneca

Bize ait olmayan görevlere layık görünmek, gördüğümüz işlere layık olmaktan daha kolaydır. La Rochefoucauld

Her kim, Allah’ın razı olacağı daha liyakatli birisi varken, adam kayırmak maksadıyla kendi Müslümanların işini deruhte ederse onların üzerine gösteriş için birini seçer, resmi görev verirse, Allah’ın laneti onun üzerindedir. Allah, onu cehenneme sokuluncaya kadar, ne farz, ne nafile hiçbir ibadetini kabul etmez. Hz.Muhammed (sav)

Çünkü adaletin sağlanamadığı toplum düzeninin liyakat esasında işlemediği durumlarda kanunsuzluğa yatkın kimseler başarılı olur. (Kolektif)

Kendisini liyakatli gören bir adama, liyakatsizliğini söylemek onun hırsını, kine çevirmekten başka bir şeye yaramaz. (Ömer Rıza Doğrul)

İslam dünyası liyakat yerine eski hatıralara,aksiyon yerine de nüfus kağıdına dedesinden miras olarak vurulmuş damgaya sığınmaktadır. (Yaşar Nuri Öztürk)

Gayret yoksa kapılar açılmaz; hem de kimseye açılmaz. Gayretin olması yeterli mi? Ne yazık ki tek başına gayret de yetmez; ayrıca liyakat ve nasib de lâzım. (Dücane Cündioğlu)

Sizce devletteki en büyük problem nedir? Devletin içinde çalışan insanlardan en yüksek çıkan cevap ”liyakat” oldu. Yani hak edenin hak ettiği yere gelememesi. (Ahmet Şerif İzgören)

İslâmî hareket insanlık ırmağının kendi mecrasını bulma yönünde gelişen bir harekettir. Böyle bir sorumluluğun yerine getirilmesi, böyle bir göreve liyakat hepimizin tek tek meselesi. (İsmet Özel)

En önemsizlerinden en vahim olanlarına varıncaya kadar tüm yolsuzluklar, tüm aşırı durum ve davranışlar, liyakat kazanılmamış bir haktan ya da gayri meşru bir özgürlükten kaynaklanmıştır. (Said Halim Paşa)

DİKKAT ÇEKİCİ:  Toplumsal Hayatta Liyakatli İnsanlar Var Edebilmek

Kendi sorumluluğunu üstlenmeyen toplumlarda görülüyor, hep başkası kabahatlidir. ‘Liyakat’ ölçü olmaktan çıktığında, paçozluk vakayı adiyeden bir hal, sıradan bir toplumsal nitelik oluyor. (Alev Alatlı)

Sosyal adalet, vatandaşlar arasında taşınan yüklerin, çekilen sıkıntıların, mükellefiyetlerin, sağlanan gelirlerin, istifade edilen nimetlerin liyakat ve kabiliyetlere göre adaletle (eşitlikle değil!) dağıtılması demektir. (Alparslan Türkeş)

Bir ülkenin iyi yönetildiğinin en çarpıcı göstergesi, önemli mevkilere gelen insanların partizanlık, hemşerilik, ortaklık, yandaşlık, tarikat, ideoloji vs. ilkelerine göre değil,”liyakat”esasına göre seçilmiş olmaları. Liyakat, layık olmak;işte temel kavram bu. (Zülfü Livaneli)

Ölümü anında imparatorluk tacını kime bıraktığını soran generallerine, “layık olana” cevabını verdi ve öldü. (Büyük İskender)


Okuduğunuz için teşekkürler. Liyakat Davet: TOPLUM, toplumsal hayatta liyakatin sağlanması adına gerekli bilgilerin bulunduğu bir kitap. SİPARİŞ VERMEK İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ.

PAYLAŞ

Lütfen bu yazı hakkında yorumunuzu belirtin

Liyakat Sistemine Kayıt Olun!

Gereksiz hiç bir gönderi paylaşılmayacaktır!

HAKKIMDA

Sosyolog & Yazar Muhammet TAŞDEMİR; 2013’te Sakarya Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun oldu. 2015’te İstanbul Gelişim Üniversitesi’nde Aile Danışmanlığı Sertifika Programını tamamladı. İlk kitabı olan “KENDİME BEN’DEN MUTLULUK” ile okuyucularına kendi mutluluk serüvenlerinde nasıl yürüyeceklerini, kendi yaşamlarını ve dünyalarını nasıl daha iyi bir noktaya taşıyabileceklerinden bahsetti. “LİYAKATE DAVET” serisi ile birlikte, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün sözleri doğrultusunda, ülke içerisinde liyakat bilincini geliştirmeyi ve daha ileri bir noktaya taşımayı hedeflemektedir.

SİPARİŞİNİ VER!